Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus
Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus – atvira susitikimų erdvė, kur skirtingos nuomonės, bendruomenės, kartos išgirsta viena kitą, mokosi atrasdami save ir kitokius. Jono Šliūpo namai šiandien yra atviri aktualioms, ne visada patogioms istorijoms ar nūdienos temoms, menų stilių ir idėjų raiškos įvairovei, dialogo ir pagarbos kitokiai nuomonei. Tai namai, kur prieglobstį randa tiek artefaktų pasakojamos istorijos, tiek menininkai, tiek kiti kūrėjai savo kūryboje dažnai keliantys socialines problemas ir konfliktus ne visada patogius visuomenei.
Muziejaus pastatas – vieno aukšto medinė vila su mansarda statyta XIX a. pab. grafų Tiškevičių užsakymu. Puošniausia jos dalis yra pagrindinis pietryčių fasadas su kiaurapjūvio ornamentais dekoruotais karnizais, balkono tvorele, profiliuotais langų apvadais su ažūriniais viršulangiais ir rombiniais langeliais palėpėje. Grafai Tiškevičiai turėjo ypatingos reikšmės Palangos modernizavimui ir kurorto infrastruktūros plėtrai. Grafų Tiškevičių giminė Palangos vilas nuomodavo dvariškiams, o šie – į kurortą atvykstantiems poilsiautojams.
Pirmojo pasaulinio karo metais pastate buvo įsikūrusi vokiečių topografinė kontora, kuri fiksavo po audrų pasikeičiančias paplūdimio krantines. Palangą įjungus į nepriklausomos Lietuvos valstybės teritoriją, daugelis vilų ir pensionų pakeitė savininkus. 1931–1944 metais viloje apsigyveno Jonas Šliūpas (1861–1944) su šeima. 1933 metais Palangai suteikus miesto teises, Pirmuoju miesto burmistru tapo Jonas Šliūpas, kuris su pertraukomis vadovavo miestui nuo 1933 iki 1941 metų. Eidamas burmistro pareigas J. Šliūpas savo namuose buvo įrengęs raštinę, kurioje su palangiškiais aptardavo ir spręsdavo miesto veiklos ir gyventojams aktualius klausimus. Artėjant antrajai sovietų okupacijai, 1944 metais Šliūpų šeima paliko namus ir pasitraukė į Brėgencą (Austrija). J. Šliūpas mirė 1944 m. lapkričio 6 d. Berlyne (Vokietija), palaidotas Lietuvių tautinėse kapinėse Čikagoje (JAV).
Nuo 1989 metų liepos 7 dienos šiame pastate atidarytas muziejus. 2020-aisiais Dr. Jono Šliūpo memorialinė sodyba-muziejus pervadinta Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejumi. 2022–2023 metais pastatas renovuotas. Po renovacijos muziejaus pastate įrengtas žmonėms su negalia išorinis keltuvas, restauruoti ir suremontuoti pastato vertingieji elementai, išsaugotos ir atskleistos jo vertingosios savybės, pagerintos pastato energetinės savybės. Daug dėmesio buvo skirta ir ekspozicinės erdvės atnaujinimui, įrengtos edukacinės ir išplėstos keičiamų parodų patalpos. Pakeliui į muziejų, nuo Vytauto gatvės, atnaujintu taku lankytojus pasitinka Jono Šliūpo biustas. Paminklo autoriai – skulptoriai Aloyzas Toleikis ir Donatas Lukoševičius, architektė – Jolanta Galdikienė.
Jonas Šliūpas – laisvamanis, Lietuvos idėjos propaguotojas kovotojas už lietuvybę, Lietuvoje JAV, gimė 1861 m. kovo 6 d. Rakandžių kaime, Gruzdžių valsčiuje, Šiaulių apskrityje. Įspūdinga asmenybė su daugybe parašytų knygų, išleistų laikraščių, sutiktų žmonių, plačia veiklos geografija. Jonas Šliūpas buvo laisvas, kupinas idėjų žmogus, nors dalis jo sumanymų buvo modernūs ir priimtini, tačiau dalis neatitiko konservatyvios bendruomenės lūkesčių. Jis puikus oratorius, jo gyvenimas kupinas kraštutinių situacijų, įvairiausių kivirčų, tačiau visada gerų norų ir savo gyvenimo idėjos – vedamas žmogus.
Šiandien apsilankę muziejuje pajusite šios progresyvios ir bekompromisės, asmenybės dvasią. Čia Jono Šliūpo namuose pristatomos žymių pasaulio ir Lietuvos menininkų parodos, istorijos ir autentiški artefaktai.
Muziejaus prieigose, eksponuojama paroda „Kas išsigando Šliūpo“. Pasitelkę Miglės Anušauskaitės sukurtus komiksus linksmai ir nesistengiant heroizuoti, atskleidžiame įvairialypę, ne visada „patogią“ Jono Šliūpo asmenybę.
Muziejus – tai susitikimų erdvė, kurioje bendruomenės, žymūs Lietuvos menininkai istorikai, kultūrologais, menotyrininkais ir kiti kūrėjai per kultūrines-kūrybines praktikas, tyrinėja vietos gyventojų ir regiono aktualius istorinio ir kultūrinio tapatumo klausimus, kur aktualizuojami įvykiai ir asmenybės, reflektuojant ir ieškant naujų įvietinimo reikšmių. Jono Šliūpo namai šiandien yra atviri aktualioms, ne visada patogioms istorijoms ar nūdienos temoms, menų stilių ir idėjų raiškos įvairovei, dialogo ir pagarbos kitokiai nuomonei namai, kur skirtingos, bendruomenės, kartos, mokosi, atrasdami save ir kitokius. Muziejus organizuoja ekskursijas, veda edukacijas ir kūrybines dirbtuves moksleiviams ir jaunimui, bendradarbiauja su socialiniais partneriais, gerina muziejaus prieinamumą žmonėms su spec. poreikiams.
Adresas ir kontaktai
Vytauto g. 23A, Palanga
+370 612 86114
https://lnm.lt/muziejai/jono-sliupo-muziejus
Facebook – www.facebook.com/sliupomuziejus
Instagram – www.instagram.com/sliupomuziejus
Darbo laikas
Trečiadienį–penktadienį 10–17
Šeštadienį 11–17
Sekmadienį 11–16
Bilieto kaina suaugusiems 4 Eur.
Informaciją apie bilietų kainas ir taikomas nuolaidas https://bilietai-jsm.lnm.lt
Paskutinį mėnesio sekmadienį muziejaus lankymas nemokamas.